Na wszystko jest odpowiedni termin. Nie inaczej jest w przypadku zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym, gdzie przepisy prawa wprost określają ile czasu mamy na skontaktowanie się z syndykiem. Jakie poniesiemy konsekwencje przekroczenia terminu? Czy tracimy całkowicie możliwość dochodzenia przysługującej nam wierzytelności?
Postępowanie upadłościowe – termin na zgłoszenie wierzytelności syndykowi
Termin na zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym jest ściśle określony – wynosi 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Termin ten nie może być ani dłuższy, ani krótszy.
Jak wynika z treści art. 51 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe:
W obwieszczeniu Sądu dotyczącym ogłoszenia upadłości dłużnika powinien pojawić się zapis o treści:
Zgłoszenie wierzytelności przez Rejestr – Krajowy Rejestr Zadłużonych
Obecnie obwieszczenie postanowienia o ogłoszeniu upadłości dokonywane jest za pośrednictwem rejestru informatycznego – Krajowego Rejestru Zadłużonych (dostępny pod adresem https://prs.ms.gov.pl/krz).
Również zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym powinno być dokonane w formie elektronicznej, za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych, co jest obecnie zasadą postępowania upadłościowego mającą wpływać na jego szybkość. Zgłoszenia wierzytelności można dokonać za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych osobiście lub skorzystać z pomocy pełnomocnika (np. adwokata).
Zgłoszenie wierzytelności syndykowi po upływie 30 dni
30-dniowy termin nie jest jednak terminem ostatecznym. Po jego upływie wciąż możemy (a nawet powinniśmy) zgłosić naszą wierzytelność syndykowi. Wiąże się to jednak z pewnymi konsekwencjami dla nas jako wierzyciela, wśród których wyszczególnić należy:
- Konieczność uiszczenia zryczałtowanych kosztów postępowania upadłościowego w wysokości stanowiącej równowartość 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego,
- Utracenie możliwości podważenia czynności dokonanych na wcześniejszych etapach postępowania upadłościowego,
- Nieuwzględnienie w planach podziału (jeżeli zgłosimy wierzytelność na tyle późno, ze syndyk w postępowaniu upadłościowym złożył już plan podziału).
Z perspektywy wierzyciela konieczne jest zatem jak najszybsze zgłoszenie wierzytelności po obwieszczeniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
2 wzmianki do “Termin na zgłoszenie wierzytelności do syndyka”